Home / Alt News / Brokuły – doskonałe remedium na zespół nieszczelnego jelita

Brokuły – doskonałe remedium na zespół nieszczelnego jelita

Spośród warzyw kapustnych, takich jak kalafior, kapusta, czy brukselka, brokuły mają najlepsze właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Teraz naukowcy odkryli, że są też znakomitym remedium  na problemy z nieszczelnym jelitem.

Zespół nieszczelnego jelita powstaje w wyniku stanów zapalnych śluzówki jelita cienkiego. Po jakimś czasie dochodzi do naruszenia ścianek jelita cienkiego, w wyniku czego stają się one nieszczelne. To powoduje przenikanie wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów oraz toksyn bezpośrednio do krwiobiegu. W konsekwencji prowadzi to do groźnych chorób, w tym nowotworów, czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Nie ma lekarstwa na zespół nieszczelnego jelita. Podstawowym sposobem jest przywrócenie właściwego stanu błony śluzowej jelita. Można to osiągnąć poprzez odpowiednią dietę i stosowanie probiotyków, ale jest to proces trudny i długotrwały.

 Brokuły – prezent od natury

Dobroczynny wpływ warzyw kapustnych na funkcjonowanie jelit znany był od dawna. Teraz naukowcy odkryli, że w walce z nieszczelnym jelitem najskuteczniejsze są brokuły.

Badanie przeprowadzono w Penn State University w roku 2017. Wykazało ono, że znajdujące się w brokułach związki  organiczne – glukozynolany indolowe, mają wysoką zdolność aktywowania receptorów węglowodorowych, znajdujących się w wyściółce jelit. W efekcie nie tylko pomagają w równoważeniu flory bakteryjnej jelit, ale nawet wzmacniają ich zniszczoną wyściółkę, hamując jednocześnie stany zapalne.

Skuteczna dzienna dawka to około 3 filiżanek brokułów. Nie powinny one być gotowane, tylko lekko parzone z odrobiną masła organicznego. W taki sam sposób można korzystać z właściwości innych warzyw kapustnych.

Oto lista wszystkich warzyw z rodziny kapustnych, które można spożywać jako surowe lub parzone, o podobnych właściwościach jak brokuły:

  • Brukselka
  • Kapusta – kiszona, zielona, pekińska, włoska, czerwona
  • Kalafior
  • Kalarepa
  • Rzodkiew (np. do sałatek)
  • Rukola (świetny dodatek do sałatek)
  • Rukiew wodna (do sałatek)
  • Gorczyca

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464617305029?via%3Dihub

http://healthimpactnews.com/2017/study-broccoli-good-for-leaky-gut-and-other-digestive-problems/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *