Home / Alt News / Europa przeciwko TTIP!

Europa przeciwko TTIP!

Ponad 3 miliony Europejczyków podpisało się pod petycją do Parlamentu Europejskiego o wstrzymanie negocjacji z USA i Kanadą w sprawie umów handlowych, zwanych TTIP i CETA. Umowy te zagrażają niezależności państw europejskich poprzez oddanie olbrzymiej władzy międzynarodowym korporacjom.

W akcji przeciwko tym umowom bierze udział ponad 500 niezależnych europejskich organizacji. Nie wiadomo dokładnie co nam unijni urzędnicy szykują, bowiem treść negocjowanych między UE oraz USA i Kanadą umów jest tajna.

TIIP

Największe zagrożenie niesie dla nas zasada, że globalne koncerny będą mogły zaskarżać poszczególne państwa w prywatnych sądach arbitrażowych (tzw. ISDS). Jeśli jakiś koncern uzna, że istniejące lub planowane prawo w danym kraju ogranicza jego potencjalne zyski, może je w takim „sądzie” zaskarżyć. Obrady takiego „sądu” będą tajne i nie będzie możliwości odwołania się od jego wyroku, w tym od np. nakładanych na rządy olbrzymich kar finansowych.

Dzięki TTIP globalne koncerny mogą przejąć kontrolę nad wszelkimi aspektami życia – od bezpieczeństwa, poprzez jakość żywności po stan środowiska.
Najciekawsze jest to, że premier Ewa Kopacz już rok temu poparła umowę, mimo, że… jeszcze nie znała jej treści… I nadal szczegółów tej umowy nie znamy…

Fot.: indymedia.org, Greenpeace

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *