Home / Alt News / Melatonina hamuje rozwój raka piersi

Melatonina hamuje rozwój raka piersi

Gwałtownie rozprzestrzeniający się rak piersi może być spowodowany niskim poziomem melatoniny w organizmie – ogłosili naukowcy z Henry Ford Hospital w Detroit. Produkcja melatoniny spada, gdy zbyt długo jesteśmy wystawieni na sztuczne źródła światła.

Melatonina – określana czasem jako hormon długowieczności – jest naturalnie produkowana przez szyszynkę w mózgu. Pobudza odporność organizmu, reguluje pracę naszego zegara biologicznego, w tym fazy snu i czuwania.

Wytwarzanie melatoniny jest stymulowane przez ciemność i hamowane przez światło. Stąd długa ekspozycja na sztuczne źródła światła, w tym pracujące gadżety elektroniczne, ekrany komputerów, czy praca na zmiany, mogą powodować ograniczenie wytwarzania melatoniny.

melatonina

Podobnie destrukcyjny wpływ na poziom melatoniny w organizmie ma używanie niektórych leków antydepresyjnych oraz zatruwanie organizmu związkami fluoru, znajdującymi się np. w paście do zębów lub w wodzie.

Badania przeprowadzone przez naukowców w instytutach w Detroit i Sao Paulo sugerują, że melatonina może hamować wzrost guza i produkcji komórek nowotworowych, jak również blokować powstawanie, zasilających nowotwór sutka, naczyń krwionośnych.

Naukowcy podkreślają jednak, że to badanie jest jeszcze w początkowej fazie i więcej wniosków można będzie wyciągnąć po przeprowadzeniu szczegółowych badań klinicznych.

Zobacz także:

Antyperspiranty i rak piersi

Kobiety, które używają antyperspiranty zawierające związki glinu narażone są na zwiększone ryzyko zachorowania na raka …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *