Home / Alt News / Szczepionki? Nie, ale tak!

Szczepionki? Nie, ale tak!

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Emory w Atlancie wykazały, że szczepionki przeciw grypie powodują podatność na infekcje bakteryjne, podobne do tych, które są wywoływane przez samą grypę.

Eksperymenty przeprowadzano na myszach. Wszczepiano im zmutowany wirus grypy H3N2 – podobny do tego, jaki stosowany jest w USA w szczepionkach dla ludzi. Następnie niektórym myszom wstrzykiwano bakterie pojawiające się u ludzi w stanach grypowych. W przeciwieństwie do nieszczepionych myszy, u zaszczepionych dochodziło do rozkwitu tych bakterii i do zakażenia górnych dróg oddechowych.

Czy powinniśmy się szczepić?

 

Michael Mina, wirusolog z Uniwersytetu Emory w Atlancie, który prowadził badania tak skomentował wyniki swoich własnych odkryć:

„Nauka, staje się łatwym celem dla ruchów antyszczepionkowych,  ale nasze wyniki nie powinny niepokoić rodziców i powinni oni jednak szczepić  swoje dzieci”.

Zdecydowanie dosadniej wyniki badań ocenił Peter Palese z Katedry Mikrobiologii na Icahn School of Medicine at Mount Sinai  w Nowym Jorku:

„…te badania nie powinny być publikowane, ponieważ rzucają negatywne światło na szczepionki. Szczepionki są nadal najlepszym sposobem walki z grypą i innymi chorobami. Poza tym:

… myszy to nie ludzie

… ważne jest, aby więcej dowiedzieć się o możliwych powikłaniach poszczepiennych.”

Zatem teraz naukowcy prowadzą badania już nie na myszach, ale na ludziach. W Bangladeszu prowadzone są masowe szczepienia przeciw grypie wśród dzieci, z użyciem amerykańskiej szczepionki. Tam wybiera się Michael Mina, co komentuje tak:

„Miasto o zaludnieniu takim jak Dhaka (7 milionów ludzi) może być świadkiem niewielkiego wzrostu infekcji bakteryjnych podczas masowych szczepień. Będziemy badać szczepione tam dzieci, w celu sprawdzenia, czy wyniki, jakie uzyskaliśmy w naszym mysim modelu można uznać za prawdziwe również w przypadku człowieka.”

Źródła: Science Magazine (wyd. 3 marca 2014), American Society for Microbiology

Zobacz także:

Epidemia świnki wśród szczepionych studentów

Dziesiątki studentów z University of Illinois zachorowało na świnkę mimo, że większość z nich już …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *