UA-48407778-1

Antybiotyki podawane dzieciom powodują wzrost podatności na choroby

Naukowcy ostrzegają: antybiotyki podawane noworodkom i niemowlętom powodują nieodwracalne zmiany we florze bakteryjnej jelit. A to powoduje wzrost podatności na niebezpieczne choroby w życiu dorosłym.

Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że antybiotyki niszcząc bakterie jelitowe u niemowląt, powodują wzrost podatności na wiele chorób zakaźnych, alergie, a nawet otyłość w wieku dorosłym. Pełne wyniki badań zostały opublikowane 13 maja 2015 roku w czasopiśmie Cell Host & Microbe.

niemowleNaukowcy uważają też, że niszczącego działania antybiotyków już nie da się w przyszłości odwrócić. Nawet spożywanie w wieku dorosłym produktów spożywczych zawierających odpowiednie kultury bakterii nie przywróci stanu jelit do właściwego poziomu, a układ odpornościowy nie poradzi sobie już np. z alergenami.

Natomiast skłonność do otyłości wywoływana jest przez to, że pewne antybiotyki uszkadzając mikroflorę jelitową, powodują wzrost stężenia kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach, mających destrukcyjny wpływ na przemianę materii.

Antybiotyki są lekiem najczęściej podawanym dzieciom i stanowią aż jedną czwartą łącznie przepisywanych im leków. Główny autor badań – dr Dan Knights – ocenia przy tym, że tylko w 30% przypadków przepisywanie antybiotyków dzieciom jest uzasadnione.

Źródło:
sciencedirect.com

Zobacz także:

Moringa – najzdrowsza żywność na świecie

Moringa oleifera, zwana Drzewem Długowieczności lub Drzewem Życia rośnie na zboczach indyjskiej części Himalajów. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *