Home / Alt News / Brzoskwinie kontra rak piersi

Brzoskwinie kontra rak piersi

Brzoskwinie są super owocem, bo znajdujące się w nich związki hamują wzrost komórek raka piersi, wykazały badania przeprowadzone w Washington State University.

Wyniki badań opublikowane w Journal of Nutritional Biochemistry, wykazały, że dzieje się tak za sprawą polifenoli, znajdujących się w brzoskwiniach. Badacze wykazali, że rak piersi hodowany na płytkach Petriego i karmiony ekstraktami z brzoskwiń i śliwek spowolnił swój rozrost.

Polifenole są silnymi przeciwutleniaczami. Chronią DNA przed uszkodzeniami, które mogą powodować  raka.  Hamują też rozwój naczyń krwionośnych i enzymów, biorących udział w rozprzestrzenianiu i inwazji raka piersi.

rak piersiPolifenole znajdujące się w brzoskwiniach (lub innych owocach i warzywach) są zalecane nie tylko jako środek prewencyjny, ale również w sytuacji, gdy potrzebne jest wspomaganie terapii zmniejszającej groźbę przerzutów.

Ocenia się, że pożądaną dawkę polifenoli można otrzymać z soku sporządzonego z dwóch – trzech brzoskwiń dziennie. Chodzi, rzecz jasna, nie o te soki kupowane w sklepach, bo te z owocami niewiele mają wspólnego, poza tym często dodawany jest do nich szkodliwy cukier lub zabójczy syrop glukozowo-fruktozowy. Chodzi o soki przygotowywane własnoręcznie sokowirówką lub lepiej – blenderem. Sokowirówka odrzuca część miąższu i skórkę, a tam jest największe stężenie polifenoli. Czyli miksuje się całe owoce z dodatkiem wody, by otrzymać sok w formie soku nektarowego.

Po raz kolejny okazuje się, że zdrowe odżywianie sprowadza się do własnoręcznego przygotowywania różnych produktów, a nie do kupowania gotowej „żywności” w sklepach.

Źródło: Journal of Nutritional Biochemistry

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Unikaj żywności oznaczonej jako “niskotłuszczowa”! Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *