UA-48407778-1

Dieta paleo – idealna dla kobiet z nadwagą?

Dieta oparta na mięsie i warzywach prowadzi do znaczącego spadku wagi u kobiet po menopauzie – ustalili we wspólnych badaniach naukowcy z Uniwersytetu Cambridge oraz z Uniwersytetu w Umea w Szwecji.

Naukowcy przez dwa lata obserwowali grupę 70 kobiet, z których część była na diecie paleo, a część stosowała „nowoczesne” wytyczne żywieniowe, czyli tzw. dietę skandynawską.

Z badań wynika, że najlepszym sposobem dla kobiety, aby schudnąć, jest odżywianie się w sposób, w jaki robiły to kobiety z epoki kamiennej.

 

dieta-skandynawskaDieta skandynawska (jej skład ulega pewnym zmianom), oparta jest głównie na produktach pełnoziarnistych, wytworzonych z żyta, jęczmienia czy owsa, na wyrobach mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu, owocach, roślinach strączkowych, rybach.

Tłuszcze zwierzęce zastępuje olejem rzepakowym. Ogranicza spożycie czerwonego mięsa i wędlin, na rzecz dziczyzny i baraniny.

pieczone-mięso

Odmienna do diety skandynawskiej – dieta paleo – zaleca mięso (głównie chude), warzywa, owoce sezonowe, orzechy, nasiona. Podstawowa różnica w stosunku do diety skandynawskiej to odrzucenie wszelkich zbóż – w końcu myśliwi nie byli rolnikami.

Dieta paleo odrzuca również takie produkty jak fasola, produkty mleczne, makarony i wszelkie wyroby mączne.

Wyniki badań pokazują, że kobiety, które jadły jak ich jaskiniowe poprzedniczki, straciły dwa razy więcej tkanki tłuszczowej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, niż te pozostające na diecie skandynawskiej.

Już po pół roku „paleo kobiety” straciły ponad 6 kg wagi, podczas, gdy „kobiety skandynawskie” tylko 2,6 kg.

Dieta paleo dała też lepsze wyniki zdrowotne – u kobiet z grupy paleo nastąpił znaczny spadek poziomu trójglicerydów, w porównaniu do grupy skandynawskiej. Natomiast ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, pozostały na podobnym poziomie w obu grupach.

Mimo, że badanie przeprowadzono tylko wśród kobiet po menopauzie, to naukowcy oceniają, że podobne korzyści odniosą młodsze kobiety i mężczyźni w różnym wieku.

Źródła: European Journal of Clinical Nutrition (marzec  2014 r.), Daily Mail (23 maja 2014).

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała fatalny wpływ na ich zdrowie. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *