UA-48407778-1

Dieta paleo – naukowcy potwierdzają, że jest najkorzystniejsza

Dzięki diecie łowcy-myśliwego nasi przodkowie, żyjący wiele tysięcy lat temu, byli znacznie silniejsi i zdrowsi od dzisiejszego człowieka, ustalili naukowcy z Cambridge University.

Dopiero przejście na dietę “rolnika” spowodowało gwałtowny spadek sprawności fizycznej i plagę chorób. Jesteśmy dużo mniej sprawni i bardziej schorowani niż nasi przodkowie – łowcy i myśliwi.

Najzdrowsza jest dieta podobna do diety dawnych myśliwych

myśliwyBrytyjscy antropolodzy swoje wnioski oparli na badaniach szkieletów ludzkich znalezionych na cmentarzach w całej Europie Środkowej. Skanowano laserowo szkielety, koncentrując się na analizie dolnych części kończyn. Najstarsze szkielety pochodziły z około 5300 roku p.n.e., a najnowsze z ok. 850 n.e.

Struktura kości  dostarcza dokładnych informacji o stylu życia, o możliwościach fizycznych oraz o zdrowiu człowieka. Naukowcy zauważyli, łowcaże struktury kostne człowieka stawały się na przestrzeni wieków coraz słabsze.

Dr Colin Shaw z Cambridge University takie wysnuwa wnioski z badań:

“Nawet nasi najlepsi sportowcy wyglądaliby blado w porównaniu do naszych przodków, żyjących w okresie późnego plejstocenu. Okazuje się, że starożytny człowiek był silniejszy,  szybszy i prawdopodobnie o wiele zdrowszy niż człowiek współczesny.”

S

Badania wykazały, że te negatywne zmiany w budowie ludzkich kości związane były z przejściem ludzi z łowieckiego trybu życia na rolniczy. Gwałtownie zmniejszyła się ludzka ruchliwość i w drastyczny sposób dieta.

Ten spadek aktywności fizycznej i wytrzymałości kości prowadził do rozwoju osteoporozy, zmniejszenie sprawności, otyłości i wielu chorób. W znacznie większym stopniu dotyczyło to mężczyzn, niż kobiet.

otyłość

Badacze porównali  też gęstość i rozmiar kości naszych przodków do kości… studentów Uniwersytetu Cambridge, stwierdzając, że “jesteśmy na pewno słabsi niż kiedyś, nawet w stosunku do ludzi z wczesnego okresu rolniczego”.

Profesor Loren Cordain z Colorado State University, autor książki “Dieta Paleo”, skomentował to tak:

Dieta dawnych myśliwych i zbieraczy składała się głównie ze zdrowych tłuszczów zwierzęcych, białka pochodzenia zwierzęcego i węglowodanów pozyskiwanych z roślin, a nie  z ziarna.  To dla nas lekcja, że właściwego sposobu odżywiania powinnyśmy się uczyć nie od wczesnych rolników, ale od naszych łowiecko-zbierackich przodków.

Źródła: Journal of Human Evolution, University of Cambridge (publ. 8 kwietnia 2014)

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała fatalny wpływ na ich zdrowie. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *