UA-48407778-1

Francja wprowadza zakaz sprzedaży herbicydu Roundup koncernu Monsanto

Herbicyd Roundup – sztandarowy produkt Monsanto, zaklasyfikowany niedawno przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako “prawdopodobnie rakotwórczy”, zniknie z francuskich marketów ogrodniczych. Taką decyzję podjęło 16 czerwca 2015 roku Francuskie Ministerstwo Środowiska.


W raporcie IARC stwierdzono, że “wykazano w sposób wystarczający”, że glifosat (główny składnik herbicydu Roundup) powoduje raka u zwierząt. Z kolei z wielu innych raportów wynika, że koncern Monsanto już od 1981 roku wiedział, że glifosat powoduje raka u ssaków, ale nadal sprzedawał go na całym świecie.

monsanto roundup

Decyzja Francji o wprowadzeniu ograniczeń w sprzedaży Roundupu dla odbiorców indywidualnych niestety nie jest wynikiem troski polityków i urzędników o obywateli. Jest to wyłącznie efekt żądań Francuskiego Stowarzyszenia Konsumentów (CLCV). Dowodzi to, że tylko oddolny nacisk i presja społeczeństw na rządzących może doprowadzić do powstrzymania koncernów typu Monsanto przed swobodnym zatruwaniem ziemi i żywności na całym świecie.

Na początku tego roku taki proces rozpoczął się w Ameryce Południowej, gdzie już 30 tysięcy lekarzy i ekspertów zażądało zakazu stosowania produktów Monsanto. Protesty mają miejsce na całym świecie i, jak donosi Wall Street Journal, “przełożyło się to 15% spadek zysków Monsanto w drugim kwartale tego roku”.  I oby tak dalej.

Źródła:
http://www.ndtv.com/world-news/france-bans-sale-of-monsanto-herbicide-roundup-in-nurseries-771550
http://www.gmfreecymru.org/documents/monsanto_knew_of_glyphosate.html

Zobacz także:

Monsanto zostanie pozwane do Trybunału w Hadze za zbrodnie przeciwko naturze i ludzkości

Grupa międzynarodowych organizacji konsumenckich, środowiskowych i społecznych ogłosiła, że postawi ponadnarodową korporację Monsanto przed Trybunałem …

One comment

  1. kiedy to sie k-wa skonczy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *