UA-48407778-1

Frytki, akrylamid i rak

Eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) potwierdzili, że akrylamid, substancja chemiczna powstająca podczas smażenia żywności, zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Gdzie zatem znajduje się rakotwórczy akrylamid?

Już w 2002 roku szwedzcy naukowcy odkryli obecność tego związku w żywności i ostrzegali, że akrylamid jest potencjalnie rakotwórczy. EFSA swoje oficjalne oświadczenie ogłosiła dopiero teraz, 4 czerwca 2015 roku: “akrylamid powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na raka i dotyczy to wszystkich grup wiekowych”.

Gdzie znajduje się akrylamid?

currywurst-498147_640Akrylamid jest związkiem chemicznym, który tworzy się w produktach spożywczych podczas obróbki w temperaturze ponad 120° C, czyli w procesie smażenia i pieczenia.
Największe ilości akrylamidu znajdują się w: chipsach (uwielbianych przez dzieci!), frytkach, pieczywie (głównie w skórce), pieczywie chrupkim, płatkach śniadaniowych, krakersach, piernikach, ciastach i ciastkach. Najgorsze jest długie smażenie lub pieczenie żywności bogatej w węglowodany. Procentowo najwięcej rakotwórczego akrylamidu jest we frytkach i chipsach.

chipsyAkrylamid jest bardzo łatwo wchłaniany, zatem najbardziej powinny uważać na niego kobiety w ciąży, bowiem przenika on przez łożysko do płodu oraz do mleka.

EFSA ostrzega, ale nic nie mówi o zmianie jakichkolwiek norm dotyczących zawartości akrylamidu w żywności. Przedstawiciele agencji przy okazji wystosowania oświadczenia o rakotwórczości akrylamidu przedstawili też sposób na ustrzeżenie konsumentów przed tym rakotwórczym związkiem:

“Producenci żywności i napojów w Europie w dalszym ciągu będą inwestować znaczne środki w celu rozwiązania problemu akryloamidu, w szczególności poprzez edukację, udział w programach badawczych oraz wprowadzenie nowych procedur i technologii w przetwórstwie żywności”.

I tyle. A w sklepach żywność zawierająca akrylamid nadal jest sprzedawana bez ograniczeń.

Źródło: http://www.euractiv.com/sections/agriculture-food/eu-food-safety-watchdog-issues-cancer-warning-acrylamide-315130

Zobacz także:

Kolejne firmy usuwają z żywności sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty

Sieci restauracji Taco Bell i Pizza Hut zapowiedziały, że wkrótce całkowicie usuną ze swoich potraw …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *