Koncerny farmaceutyczne wypłaciły brytyjskim lekarzom 64 miliony dolarów za promowanie swoich leków

Koncerny  farmaceutyczne wypłaciły w 2013 roku brytyjskim lekarzom 64 miliony dolarów, informuje Reuters, podkreślając ścisłe powiązania między przemysłem farmaceutycznym i branżą medyczną.

Część tych pieniędzy koncerny farmaceutyczne wypłacał lekarzom w formie „usług doradczych”, część jako „sponsoring”, a inna część była przeznaczona na „edukację”.

Finansowe powiązania między koncernami farmaceutycznymi i lekarzami znalazły się pod zwiększoną kontrolą, w następstwie wielu skandali, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W ramach amerykańskiego prawa, firmy farmaceutyczne są obecnie zmuszone do ujawniania kwot wypłacanych lekarzom. W Unii Europejskiej ta zasada w pełni wejdzie w życie od 2016 roku.

lekiKrytyka ścisłych związków między lekarzami i firmami farmaceutycznymi skłoniła niektóre z nich do zmiany strategii.

Koncern GlaxoSmithKliene ogłosił w grudniu 2013 roku, że przestanie płacić lekarzom za promowanie swoich leków, choć nadal będzie finansować badania kliniczne i doradztwo. Z kolei AstraZeneca zapowiedziała, że przestanie płacić lekarzom za udział w międzynarodowych kongresach.

Dokładne patrzenie na ręce daje już pierwsze efekty. Jak zauważyło Brytyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego (ABPI) w roku 2013 wielkość wypłat dla lekarzy było już nieco mniejsza niż w roku 2012…

Źródło: Reuters, 3 kwietnia 2014

Zobacz także:

Ile ofiar ma na sumieniu Big Pharma?

Od 2000 roku leki zabiły więcej ludzi, niż ich zginęło łącznie w działaniach wojennych, w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *