UA-48407778-1

Kurkuma – magiczna przyprawa

Kurkuma to magiczna przyprawa, która ma niezwykłe właściwości lecznicze. Ma ponad 600 potencjalnych zastosowań profilaktycznych i terapeutycznych. W tym naturalne działanie przeciwnowotworowe. Korzyści ze stosowania kurkumy są zdumiewające i są one doskonale zbadane przez dziesiątki instytutów naukowych na całym świecie.


Kurkuma jest rośliną od tysięcy lat uprawianą w Azji Południowej, stosowaną w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej. Jest używana do produkcji przypraw. To kurkuma curryjest głównym składnikiem przyprawy curry, nadając jej charakterystyczny żółty odcień.

Najważniejszym i najbardziej aktywnym składnikiem kurkumy jest kurkumina. Ma silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, dzięki czemu kurkuma może zastąpić wiele konwencjonalnych leków.

Jakie korzyści zdrowotne daje kurkuma?

Znajdująca się w kurkumie kurkumina jest naturalnym i silnym związkiem przeciwnowotworowym. Naukowcy z UCLA Jonsson Comprehensive Cancer Center ustalili, że kurkumina jest w stanie blokować rozwój raka. Przeprowadzono serię badań, z których wynika, że u badanych kurkuma-amadazwierząt rozmiar guza mózgu zmniejszył się o 81 procent.

Z kolei badania opublikowane w International Journal of Cancer dowodzą, że kurkumina może być stosowana w leczeniu raka jelita grubego oraz raka piersi.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Arzneimittelforschung stwierdza, że kurkuma może być stosowana do leczenia pacjentów ze skłonnością do zakrzepów i wymagających leczenia zapalenia stawów.

Kurkuma jest skuteczną alternatywą dla takich leków jak aspiryna, ibuprofen i leki przeciwzapalne. W leczeniu depresji może zastąpić leki psychotropowe. A wszystko to bez niebezpiecznych efektów ubocznych, jakie powodują chemiczne farmaceutyki.
kurkuma-curryKurkumę stosuje się jako naturalny środek do detoksyzacji wątroby, w ochronie przed chorobą Alzheimera, w leczeniu łuszczycy czy cukrzycy typu 2. W postaci proszku jest idealnym środkiem antyseptycznym, stosowanym na rany.

Suplementy zawierające ekstrakt kurkumy, należy spożywać z czarnym pieprzem. Zawiera on piperynę, która poprawia wchłanianie kurkuminy. Ponieważ kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, dobrze jest ją stosować z dobrymi tłuszczami, takimi, jak olej kokosowy, olej z oliwek lub z tłustym mlekiem. Najlepsze dawki dzienne kurkumy, w przypadku chorób nowotworowych, to od 3,6 g wzwyż.

Źródło: Annals of Indian Academy of Neurology

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała fatalny wpływ na ich zdrowie. …

4 komentarze

  1. Niestety mają niską wchłanialność, tak samo jak sama kurkuma, ale zawsze można podwoić dawkę

  2. Zawdzieczam kurkumie bardzo dużo nie dość że moje zdrowie wkońcu ruszyło w dobra strone, to urozmaiciła smak i aromat spożywanych przeze mnie potraw.
    Słyszałam że kurkuma słabo się wchłania więc żeby wyciągnąć więcej z tej świetnej przyprawy postanowiłam że poszukam jakiegoś suplementu, lecz podobno suplementy mają kiepską biodostępność czy to prawda ? Wie ktoś może coś na ten temat ?

    • Niestety tak , to prawda i narazie chyba nie zapowiada się żeby coś się zmieniło w tej sprawie . Dlatego dopóki nie wymyślą czegoś porządnego , stosuj przyprawę w kuchni . Przynajmniej zaoszczędzisz kupę pieniędzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *