Home / Alt News / Margaryna jeszcze bardziej szkodliwa
tłuszcze rans

Margaryna jeszcze bardziej szkodliwa

Margaryna – czyli nic innego, tylko tłuszcze trans – zwiększa ryzyko nie tylko chorób układu krążenia, ale aż o 100% zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty – potwierdzają naukowcy z Harvardu.

Badanie przeprowadzono na grupie 15.000 mężczyzn w ciągu 13 lat. Znaczący wzrost ryzyka zachorowania na raka prostaty stwierdzono u tych mężczyzn, którzy mieli w diecie wyższy poziom tego niebezpiecznego tłuszczu. To kolejny powód by unikać margaryny jak ognia. Inne badania wyraźnie pokazują, że tłuszcze trans przyczyniają się do chorób miażdżycowych i zawałów serca. Tłuszcze tego typu stosowane są do wyrobu całej gamy produktów – od ciast, słodyczy, deserów, po bułki, produkty mrożone itp.

tort

Tłuszcze trans to sztuczne tłuszcze znajdujące się w każdym produkcie zawierającym tzw. uwodornione oleje. Uwodornienie to proces przerabiania oleju z postaci płynnej na stałą – tak powstaje, stosowana na masową skalę w przemyśle spożywczym – margaryna. Uwodornienie przeprowadza się pod wysokim ciśnieniem z dodatkiem katalizatorów, takich jak miedź, pallad, chrom, żelazo, czy sproszkowany nikiel. Są to wyjątkowo niebezpieczne substancje, szczególnie sam nikiel. Stwierdzono, że nikiel jest dodatkowym czynnikiem znacznie podnoszącym ryzyko chorób układu moczowego i nowotworów prostaty.

Dodatkowo nikiel jest obecny prawie w każdej kuchni. Raz – jeśli domownicy mają instalację wodociągową wykonaną z rur ocynkowanych – to z nich wypłukiwany jest nikiel. Dwa, jeśli w kuchni używane są naczynia zrobione ze stali nierdzewnej (zawiera ok. 8% niklu) lub ze stali chromowo-niklowej (ok. 18% niklu) . Jeden i drugi typ naczyń można poznać po tym, że są z wyglądu srebrne. Suma tych wszystkich czynników to – jak widać – rak prostaty na zamówienie.

 Podobny temat – czytaj tutaj.

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Unikaj żywności oznaczonej jako “niskotłuszczowa”! Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała …

One comment

  1. W niektórych krajach jak Dania już dawno wprowadzono zakaz sprzedaży produktów z wysokim poziomem tłuszczów trans, ciekawe kiedy doczekamy się tego w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *