Home / Alt News / Medytacja poprawia funkcjonowanie mózgu

Medytacja poprawia funkcjonowanie mózgu

Badania naukowców dowodzą, że wystarczy medytować pół godziny dziennie przez dwa miesiące, aby znacząco poprawić funkcjonowanie swojego mózgu.

Medytacja poprawia pamięć, zdolność uczenia się, koncentrację i samoświadomość. Jest też doskonałym sposobem na pozbycie się stresu.

Badania przeprowadzono w Massachusetts General Hospital przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Naukowcy poddali badaniom grupę osób, która przez 8 tygodni medytowała średnio 27 minut dziennie. Potem, przy pomocy rezonansu magnetycznego sprawdzano obraz ich mózgów i porównywano z obrazem wykonanym przed eksperymentem oraz z wynikami uzyskanymi w grupie kontrolnej.

medytacja natura

Okazało się, że medytacja spowodowała korzystne, fizjologiczne zmiany w mózgach osób medytujących, widoczne na zeskanowanych fragmentach ich mózgów. Naukowcy zaobserwowali u badanych wzrost ilości substancji szarej w tzw. hipokampie. Jest to jest obszar mózgu, który kontroluje pamięć, uczenie się, samoświadomość, a nawet współczucie. Hipokamp jest bardzo wrażliwą częścią mózgu, gdyż może ulec uszkodzeniu pod wpływem dużego stresu.

Z drugiej strony rezonans magnetyczny ujawnił zmniejszenie ilości substancji szarej w tzw. ciele migdałowatym mózgów osób badanych. Ciało migdałowate odpowiada, między innymi, za negatywne emocje i agresję, dlatego zmniejszenie tego obszaru powoduje obniżenie poziomu stresu.

Ocenia się, że stres ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o nasze zdrowie. A medytacja to prosta, tania i naturalna metoda walki ze stresem.

Zobacz także:

Moringa – najzdrowsza żywność na świecie

Moringa oleifera, zwana Drzewem Długowieczności lub Drzewem Życia rośnie na zboczach indyjskiej części Himalajów. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *