UA-48407778-1

Meksyk wprowadził zakaz stosowania glifosatu i kukurydzy modyfikowanej genetycznie!

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador na początku roku 2021 wstrząsnął światem agrobiznesu swoim dekretem o zakazie stosowania herbicydu glifosat i upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy!

Po tej decyzji prezydent Meksyku został zaatakowany przez przemysł chemiczny i władze USA, którzy byli zszokowani takim aktem niezależności.

Mimo tej presji, dwa tygodnie później, zapowiedział dodatkowo, że w ciągu trzech lat wstrzyma import amerykańskiej kukurydzy GMO, zarówno tej przeznaczonej do spożycia przez ludzi, jak i przeznaczonej na paszę dla zwierząt!

Meksyk: najważniejsze jest ludzkie zdrowie

W dekrecie prezydent Meksyku oświadczył, między innymi:

Mając na celu osiągnięcie samowystarczalności i suwerenności żywnościowej, nasz kraj musi … stosować takie środki produkcji,… które są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego… i zgodne z rolniczymi tradycjami Meksyku.

Dotychczas spożycie kukurydzy modyfikowanej genetycznie było w Meksyku najwyższe na świecie. Stąd decyzja o wyeliminowaniu tej pseudo żywności, potencjalnie niebezpiecznej dla zdrowia ludności i przyszłych pokoleń.

Bezpieczeństwo żywnościowe uzasadniono dodatkowo troską o powstrzymanie procesu skażenia rodzimych, meksykańskich odmian kukurydzy i innych roślin.

Zasada ostrożności – stop glifosat i stop kukurydza GMO

Z kolei wprowadzając zakaz stosowania glifosatu powołano się na “zasadę ostrożności”. Przytoczono fakt, że wzrosła liczba badań naukowych wskazujących na niebezpieczeństwa związane z glifosatem – składnikiem herbicydu Roundup firmy Bayer / Monsanto.

Zgodne jest to z ostrzeżeniem Światowej Organizacji Zdrowia, że ​​glifosat jest „prawdopodobnie czynnikiem rakotwórczym”.

Można tylko pozazdrościć Meksykanom. Tzw. “polski” rząd nie tylko ma gdzieś “zasadę ostrożności” i zdrowie Polaków, ale jeszcze robi wszystko, by różnymi ustawami zniszczyć polskie, rodzime rolnictwo.

Źródło:

commondreams.org

Zobacz także:

Monsanto zostanie pozwane do Trybunału w Hadze za zbrodnie przeciwko naturze i ludzkości

Grupa międzynarodowych organizacji konsumenckich, środowiskowych i społecznych ogłosiła, że postawi ponadnarodową korporację Monsanto przed Trybunałem …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *