UA-48407778-1

Monsanto zostanie pozwane do Trybunału w Hadze za zbrodnie przeciwko naturze i ludzkości

Grupa międzynarodowych organizacji konsumenckich, środowiskowych i społecznych ogłosiła, że postawi ponadnarodową korporację Monsanto przed Trybunałem w Hadze, za zbrodnie przeciwko naturze i ludzkości.

Potencjalną odpowiedzialność karną Monsanto, za szkody wyrządzone na zdrowiu ludzi i niszczeniu środowiska, oceni Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Stwierdził on, że ściganie za niszczenie środowiska, które jest przestępstwem, to jedyny sposób zagwarantowania praw ludzi do zdrowego środowiska i ochrony natury. Podstawą działań Trybunału będą “Wytyczne w sprawie biznesu i praw człowieka” przyjęte przez ONZ w 2011 roku.

Od początku XX wieku Monsanto wypuściło na rynek szereg toksycznych produktów, bezkarnie niszcząc środowisko i powodując choroby i śmierć tysięcy ludzi. Oto najbardziej śmiercionośne z nich:

PCB (polichlorowane bifenyle), stosowane głównie w preparatach owadobójczych i przemyśle elektrotechnicznym. Trucizna, która przenika do żywności i powoduje bezpłodność u ludzi i zwierząt;

kwas 2,2,5-trichlorofenoksyoctowy, składnik słynnego “Agent Orange”, który był używany przez armię amerykańską podczas wojny w Wietnamie i nadal powoduje u ludzi wady wrodzone i nowotwory;

agent orange
Tak wyglądają efekty zatruciem substancją Agent Orange

Lasso, środek chwastobójczy, który z powodu swojej toksyczności, w roku 2008 został zakazany w Europie;

Roundup, najczęściej stosowany środek chwastobójczy na świecie. Ten toksyczny herbicyd, określony przez Światową Organizację Zdrowia jako “prawdopodobnie rakotwórczy”, jest używany w połączeniu z modyfikowanymi genetycznie nasionami. Roundup stosowany jest na wielką skalę przy uprawach modyfikowanej soi, kukurydzy i rzepaku.

monsanto
Decyzja o postawieniu Monsanto przed Trybunałem w Hadze została ogłoszona na konferencji prasowej 30 listopada 2015 roku w Paryżu podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.

Andre Leu, prezydent IFOAM (Międzynarodowej Fundacji Rolnictwa Ekologicznego) ogłaszając tą decyzję powiedział:

Monsanto prowadzi swoje niszczycielskie działania poprzez lobbing w rządowych agencjach regulacyjnych różnych krajów, stosując metodę kłamstwa i korupcji, poprzez finansowanie oszukańczych badań naukowych, poprzez wywieranie presji na niezależnych naukowców, manipulując prasą i mediami. Historia Monsanto to przykład bezkarności transnarodowych korporacji i ich szefów, których działalność doprowadziła do kryzysu biosfery i zagrożenia bezpieczeństwa naszej planety.

Źródło: http://sustainablepulse.com/2015/12/03/monsanto-put-on-trial-for-crimes-against-humanity-in-the-hague/#.VmqYT79kjYX

Zobacz także:

Francja wprowadza zakaz sprzedaży herbicydu Roundup koncernu Monsanto

Herbicyd Roundup – sztandarowy produkt Monsanto, zaklasyfikowany niedawno przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) …

2 komentarze

  1. boże, tyle walczyłam w necie i w tvn uwaga by monsanto się wreszcie zesrało i jest;) nareszcie, niech gnije przepada !!!!! raz na zawsze stop GMO!!!!!!!!!!!

  2. Nareszcie! Trudno w to uwierzyć. Niezależnie od ciężaru wyroku, jaki zapadnie, to przełomowy krok. Od dawna mówię, że takie działania jak to, co robi Monsanto, przemysł szczepionkowy, czy inne działania Wielkiej Farmy – każde z osobna jest największym ludobójstwem w historii. Więc gdyby system prawny miał również wrócić do zdrowia, wyrokiem za takie zbrodnie powinna być kara śmierci. Również w krajach, gdzie została zniesiona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *