Home / Alt News / Naukowcy odkryli wirus “głupoty”

Naukowcy odkryli wirus “głupoty”

Naukowcy zidentyfikowali tajemniczy wirus, który sprawia, że ludzie dosłownie głupieją.  Zaskakujące odkrycie sugeruje, że prawie połowa populacji ludzkiej może być zarażona wirusem, który otępia mózg. Tym tajemniczym wirusem jest  chlorowirus ATCV1.

Odkryli go u ludzi naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore oraz University of Nebraska. Wyniki badań zostały opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences.

Chlorowirus ATCV1 powszechnie występuje w algach – glonach rozwijających się w jeziorach słodkowodnych. Do tej pory był uważany za nieszkodliwy. Nie wiadomo w jaki sposób ten wirus zaraża ludzi.

Wirus “głupoty?

Wyniki badań są dość szokujące – wirus zmienia ekspresję genów komórek mózgu. Zarażeni nim ludzie wypadają w testach poznawczych znacznie gorzej niż zdrowi. Wirus powoduje zmiany w aktywności genów w mózgu, co wpływa na pamięć, świadomość przestrzenną, wrażenia wizualne i emocje.

W jednym z testów sprawdzano jak szybko badany jest w stanie narysować linię między kolejno ponumerowanymi na kartce kołami. Nosiciele wirusa robili to o 10 procent wolniej, niż zdrowi.

testSpowolnienie pracy mózgu badanych nie było związane z płcią, dochodami, wykształceniem, czy rasą. Naukowcy zastanawiają się, czy nie występują tu dodatkowe czynniki, jak skażenie organizmu metalami ciężkimi lub innymi toksynami.

Badanie przeprowadzono na grupie 92 ochotników w Baltimore, USA. Z tej grupy 40 osób  było nosicielami chlorowirusa ATCV1, ale odkryto go już u ludzi na całym świecie.

Autor raportu, profesor Robert Yolken, tak podsumował wyniki badań swojego zespołu:

“Nikt nie podejrzewał, że chlorowirus ATCV1 (odkryty 30 lat temu) ma faktycznie wpływ na ludzi i zwierzęta. To mobilizuje nas do badań, na ile możemy poprawić zachowania ludzi, poprzez zmianę składu ich mikrobiomu, czyli salda bakterii i wirusów w organizmie.”

Źródła:

Raport z badań: Proceedings of National Academy of Science, 27 października 2014

Daily Mail, 10 października 2014

Zobacz także:

Dowód na życie po śmierci? Fascynujące wyniki badań naukowców

Pierwsze wiarygodne i prowadzone w ściśle naukowy sposób, badania przeżyć z pogranicza śmierci (NDE) oraz doświadczenia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *