UA-48407778-1

Tłuszcze zwierzęce to samo zdrowie

Społeczeństwa zachodnie przez 40 lat były karmione błędną teorią, że nasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się głównie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, powodują choroby sercowo-naczyniowe. Tymczasem naukowcy stwierdzili, że jest dokładnie odwrotnie.

Tłuszcze zwierzęce są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Takie wnioski ogłosili w swoim raporcie naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Zespół badaczy przeprowadził szczegółową analizę 76  prac naukowych, będących wynikiem badań prowadzonych przez wiele  lat, w wielu krajach.

Wyniki opublikowali w czasopiśmie Annals of Internal Medicine. W swoim raporcie podkreślają, że ludzie, w których diecie przeważają nasycone tłuszcze zwierzęce, rzadziej zapadają na choroby serca! Nie jest to żadna sensacja, bowiem do podobnych wniosków, w ostatnich kilku latach, doszło już wielu naukowców.

W 2013 roku British Medical Journal opublikował raport, w którym sygnalizował, że unikanie tłuszczów nasyconych (zwierzęcych) jest niebezpieczne dla zdrowia, a teoria o szkodliwości tłuszczów nasyconych, jest przestarzała i niebezpieczna.

tłuszcze-nasycone

Dotychczas twierdzono, że wzrost LDL (tzw. „zły” cholesterol) był spowodowany tłuszczami nasyconymi  znajdującymi się w tłuszczach zwierzęcych. Tymczasem, jak stwierdził autor raportu, Aseem Malhotra, specjalista kardiologii w Croydon University Hospital w Londynie:

“Mantra, że ​​należy eliminować z diety  tłuszcze nasycone zdominowała umysły dietetyków na cztery dekady. Jednak dowody naukowe wskazują, że ta rada powoduje, paradoksalnie, wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych…”

“Za wzrost złego LDL odpowiadają jego małe cząsteczki (typu B), reagujące na węglowodany. To cząsteczki typu B są niebezpieczne i powodują, m.in., wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.”

jajecznica


Wcześniej – w 2010 roku opublikowano w American Journal of Clinical Nutrition raport z badań, który wykazał, że zastąpienie w diecie tłuszczy nasyconych wyższym spożyciem węglowodanów, szczególnie rafinowanych, nasila insulinooporność i otyłość, zwiększa stężenie trójglicerydów, małych cząsteczek LDL, a zmniejsza poziom korzystnego cholesterolu HDL.

Z diety trzeba eliminować węglowodany, a nie tłuszcze nasycone!

Informacje o szkodliwości tłustego mięsa propagowano wbrew zdrowemu rozsądkowi i wbrew naturze. To ona sama podpowiada, co dla człowieka jest najlepsze. W mleku matki jest aż 54% tłuszczu nasyconego!  To on odgrywa kluczową rolę w rozwoju ludzkiego organizmu.

Natura już dawno dała nam wskazówkę jak konstruować swoją dietę. W rzeczywistości, nasze ciało nie może funkcjonować bez zwierzęcych tłuszczów nasyconych!

Najlepsze źródła tłuszczy nasyconych to: mięso, jaja, tłuste sery, śmietana, masło, wysokoprocentowe mleko, a z roślinnych: oliwa, orzechy i olej kokosowy.

Źródła:

mercola.com

Annals of Internal Medicine, British Medical Journal, American Journal of Clinical Nutrition

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała fatalny wpływ na ich zdrowie. …

9 komentarzy

 1. Brak konkretnych źródeł dyskwalifikuje ten artykuł, zwłaszcza że istnieje masa badań które mu zaprzeczają. No ale na tym portalu w popularnych promuje się Jerzego Ziębę i antyszczepionkowe ruchy, więc nie zdziwi mnie żaden artykuł który twierdzi zupełnie na odwrót, niż rzeczywistość na to wskazuje. Ludzie czytajcie sobie sami pubmeda, a nie takie strony ;_;

  • W takim razie proszę podać wiarygodne źródła do tej “masy badań”, które “zaprzeczają” badaniom wymienionym w artykule.
   Tak – będziemy promować Jerzego Ziębę i wiedzę jaką rozpowszechnia. Tak – będziemy informować o zagrożeniach związanych ze szczepionkami.

 2. Nie słuchać naukowców!!!
  Trzeba jeść to, co tobie podpowiada twój organizm (jeśli nie jest obciążony alkoholem, nikotyna i narkotykami…)
  Mieszkam w centrum Warszawy.
  Zawsze jadłam i jem nadal dobrą smaczną słoninę (na surowo z czosnkiem i smażona – robię szkwareczki do ziemniaków, do pierozków, do…)
  Codziennie (!) jem jajka, pomidorki.., a twaróg (mleko) to tylko tłusty kupuję, bo chudy nie ma smaku;
  nie mówię już, ze piję na surowo bardzo tłuste mleko od krowy, kupowane na Hali (mleko jest przewiezione ze wsi)
  Chwała Bogu, dzięki temu czuj e się i wyglądam na 30 lat, a mam już bliżej do 60-ki. Nie choruję , bo i nie mogę – wracuję na zlecenie…
  (mam 164 wzrostu i około 70 kg wagi, więc, nie mam powodu narzekać)
  A w ciągu tylko ostatnich 15 lat słyszałam i czytałam o Szkodliwości tłuszczy.., jajek.., pomidorów.. itp.. itd…
  Później okazywało się, że to już nie szkodzi.., a pojawiało się coś nowego, coś innego co jest “b. szkodliwe”..,- śmiać się chcę !
  Pozdrawiam wszystkich ,
  dużo uśmiechu i JESZ CO CHCESZ !!!

 3. OK. Mięso jest zdrowe, ale pozyskane od zwierząt chowanych naturalnie, a nie to co mamy w sklepach czyli padlina z zawartością całej tablicy mendelejewa, hormonów oraz antybiotyków pozyskanych z obozów koncentracyjnych dla zwierząt.

 4. Kiedyś twierdzili, że ołów w benzynie absolutnie nie jest szkodliwy ….

 5. Dlatego naukowców należy olewać i bagatelizować ich rady. Bo sami co jakiś czas zmieniają opinie i to o 180 stopni. Żenada nauko! Zawsze czułem, że się mylą z żywieniem i radami o unikaniu jedzenia np jaj w ilości większej niż 1 tygodniowo. Ja jadałem średnio 2 jajka dziennie, a jestem zdrowym i w dobrej kondycji 50 latkiem. Mięso też jem, niczego sobie nie odmawiam. Cholesterol mam 250, ale HDL bardzo wysoki więc wiem że to prawidłowe w moim wieku. Nauko – ośmieszałaś się przez 40 lat!

 6. Czyli cała teoria wegetarianizmu o kant rozbić ?

 7. Czyli tak, kiedys ci naukowcy pisali ze tluszcze zwierzęce są be. Spadła sprzedarz bo ludzie przestawili sie na roslinne bo zdrowsze…… Ci sami naukowcy teraz piszą ze są jednak zdrowe, ciekawe czemu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *