Home / Alt News / Oglądanie telewizji gwarantuje przedwczesną śmierć

Oglądanie telewizji gwarantuje przedwczesną śmierć

Jeśli oglądasz telewizję ponad trzy godziny dziennie, ryzyko Twojej przedwczesnej śmierci rośnie o 200 procent. Co ciekawe, takiego zagrożenia życia nie mają ci, którzy tyle samo czasu spędzają przed komputerem. Dlaczego? Kluczem do Twojej przedwczesnej śmieci jest to, co dzieje się z Twoim mózgiem, kiedy oglądasz telewizję.

Badania opublikowane w Journal of American Heart Association nie pozostawiają wątpliwości. Każde dwie dodatkowe godziny spędzone przed telewizorem powodują wzrost ryzyka zgonu z powodu choroby serca o 44 procent, a z powodu raka o 21 procent.

Dlaczego oglądanie telewizji ma negatywny wpływ na zdrowie?

dziecko-tvOglądanie telewizji ma olbrzymi wpływ na chemię mózgu. Mózg wpada w pasywny stan receptywny, w którym wyłącza się świadome myślenie. Oznacza to, że informacje przesyłane są do mózgu bez udziału samego oglądającego. Jest to dla mózgu stan niemal narkotyczny, paraliżujący te obszary, które są rozwijane przez inne działania, takie jak np. czytanie, czy praca przy komputerze. W efekcie ma to wpływ nie tylko na procesy biologiczne mózgu, ale przede wszystkim na procesy poznawcze.

Ludzie oglądający telewizję dłużej niż trzy godziny dziennie pod względem poziomu świadomości klasyfikowani są jako znajdujący się „poniżej normy w populacji”. Mówiąc inaczej – po prostu głupieją.

Drugim negatywnym czynnikiem jest stan bezruchu. Podczas oglądania telewizji w stanie ”bezruchu” jest nie tylko mózg, ale również ciało. Z kolei podczas pracy przy komputerze, ciało jednak porusza się (choć minimalnie), a umysł pracuje, co oznacza pewną aktywność. I wpływa pozytywnie na zdrowie.

Dr Aric Sigman, brytyjski psycholog, współautor badań, twierdzi, że na stan zdrowia nałogowego oglądacza telewizji nie ma wpływu sama zawartość programów telewizyjnych. Jednak tego swojego twierdzenia nie popiera żadnymi badaniami. A można śmiało przyjąć, że te programy jeszcze bardziej obniżają poziom świadomości oglądacza, w stosunku do „normy w populacji”.

Zobacz także:

Moringa – najzdrowsza żywność na świecie

Moringa oleifera, zwana Drzewem Długowieczności lub Drzewem Życia rośnie na zboczach indyjskiej części Himalajów. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *