UA-48407778-1

Przemysł tworzyw sztucznych blokuje zakaz stosowania bisfenolu

Francuski rząd poniósł porażkę w swoich wysiłkach na rzecz zniesienia stosowania niebezpiecznego bisfenolu A (BPA) we wszystkich opakowaniach do żywności. Na wniosek przedstawicieli przemysłu chemicznego – PlasticsEurope – zakwestionowano zgodność decyzji rządu francuskiego z konstytucją. Lobby producentów tworzyw sztucznych triumfuje – żywność nadal będzie we Francji zatruwana bisfenolem.


Bisfenol A (czyli tzw. BPA) stosuje się w produkcji tworzyw sztucznych i żywic. Występuje on w wielu przedmiotach codziennego użytku, takich jak sztućce, czajniki, ekspresy do kawy, miksery oraz butelki i opakowania do żywności.

butelka bisfenolPonieważ liczne badania wskazują na to, że bisfenol A negatywnie oddziałuje na wątrobę, nerki, układ rozrodczy i gruczoły sutkowe Unia Europejska zakazała w 2011 roku stosowania bisfenolu w plastikowych butelkach dla niemowląt.

Rząd francuski – jako jedyny w UE – postanowił jednak pójść dalej i wprowadził od 1 stycznia 2015 nowe prawo, zakazujące używania BPA we wszystkich opakowaniach do żywności. Był to krok daleko wykraczający poza przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej.

 

BPA

“Bisfenol szkodzi niemowlętom, ale dorosłym nie”

Decyzja Francji rozwścieczyła Europejski Urząd d.s. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który w raporcie, opublikowanym na początku 2015 roku, stwierdził, że “BPA stosowane na obecnym poziomie nie stanowi żadnego zagrożenia dla konsumentów”.

Ale jeszcze mocniej zareagowali producenci tworzyw sztucznych z Grupy PlasticsEurope. Podważyli zgodność decyzji rządu francuskiego z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny ma teraz trzy miesiące na podjęcie decyzji, czy artykuł 1 ustawy zawieszającej stosowanie BPA jest zgodny z konstytucją Francji.

W komunikacie prasowym z 17 czerwca 2015 roku PlasticsEurope z radością oświadczyło, że zakaz stosowania bisfenolu we Francji “musi teraz zostać zniesiony”, a “unijne urzędy zgadzają się, że stosowanie produktów zawierających BPA nie przedstawia żadnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów”.

Teraz już wyłącznie lobbyści decydują o tym co dla nas jest zdrowe, a co nie. Zapewne rząd polski całkowicie się z tym pogodził, bowiem nawet nie próbował – w przeciwieństwie do rządu francuskiego – w jakikolwiek sposób chronić swoich obywateli.

Źródło: http://www.euractiv.com/sections/health-consumers/plastics-industry-raises-pressure-over-bpa-ban-315571

Zobacz także:

Kolejne firmy usuwają z żywności sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty

Sieci restauracji Taco Bell i Pizza Hut zapowiedziały, że wkrótce całkowicie usuną ze swoich potraw …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *