Home / Alt News / Sauna ratuje życie

Sauna ratuje życie

Naukowcy odkryli, że regularne wizyty w saunie zmniejszają ryzyko śmiertelnych chorób serca o ponad połowę. Okazało się też, że częste chodzenie do sauny aż o 40% zmniejsza ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Nadal jednak nie wiadomo dlaczego.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio, a zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine w kwietniu 2015 roku. Badania zostały przeprowadzone na grupie 2315 mężczyzn w wieku od 42 do 60 lat.

W badanej grupie uwzględniono wszystkie czynniki ryzyka, takie jak poziom aktywności, spożywanie alkoholu, ciśnienie krwi, palenie tytoniu, stosowanie leków i status społeczno-ekonomiczny. Naukowcy mierzyli uczestnikom ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała, czy poziom cholesterolu. Przez 10 lat naukowcy dokładnie rejestrowali wśród badanych mężczyzn, którzy w różnym stopniu korzystali z sauny, zapadalność na choroby i śmiertelność.

sauna

Najlepsza jest gorąca, sucha sauna

Tradycyjna sauna fińska jest gorąca – z temperaturą od 80 do 100 stopni Celsjusza, lecz sucha – o wilgotności od 10 do 20 procent. Naukowcy stwierdzili, że radykalna poprawa zdrowia możliwa jest jednak dopiero wtedy, gdy pobyt w takiej saunie trwa minimum 20 minut, a sesje odbywa się co najmniej 4 razy w tygodniu, a nie np. tylko raz na tydzień.

Naukowcu ustalili, że zachowanie tych warunków sprawia, że ryzyko nagłego zgonu lub chorób wśród badanych mężczyzn spadło aż:

o 40 procent – dla wszystkich przyczyn zgonów
o 66 procent – dla nagłych zgonów sercowych
o 48 procent – dla chorób niedokrwiennych serca
o 50 procent – dla chorób układu krążenia

Nadal jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się dzieje. Naukowcy przypuszczają, że sauna poprawia po prostu pracę układu krążenia.

Źródła:

archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2130724

medpagetoday.com/PrimaryCare/PreventiveCare/50145

 

Zobacz także:

Moringa – najzdrowsza żywność na świecie

Moringa oleifera, zwana Drzewem Długowieczności lub Drzewem Życia rośnie na zboczach indyjskiej części Himalajów. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *