Home / Alt News / Świeży i toksyczny oddech po gumie do żucia

Świeży i toksyczny oddech po gumie do żucia

Guma do żucia zawiera klika trucizn, które z pominięciem układu pokarmowego, szybko i bezpośrednio wchłaniane są do krwiobiegu. Niektóre z tych trucizn – jak aspartam – są rakotwórcze.

Wiele osób żuje  gumę nie tylko po to, by mieć świeży zapach z ust, ale też po to, by ograniczyć łaknienie cukru i mniej jeść. Tymczasem badania pokazują, że sztuczne substancje słodzące mogą powodować większy przyrost masy ciała niż cukier, poprzez stymulowanie apetytu, zwiększenie łaknienia węglowodanów i stymulowanie wydzielanie hormonów, takich jak insulina i leptyna, które sygnalizują organizmowi by zwiększyć odkładanie tłuszczu. Gorsze jednak jest to, że w gumie do żucia jest szereg substancji toksycznych.

Najczęściej stosowanym w gumie do żucia sztucznym słodzikiem jest aspartam. Aspartam jest neurotoksyną, powodującą wady wrodzone, nowotwory, guzy mózgu. Zaburza syntezę białek, przewodzenie impulsów nerwowych  i strukturę DNA.

bubble_gum

Spór co do tego, czy aspartam jest rakotwórczy, czy też nie, trwa od wielu lat. W 2013 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował raport zawierający kilkaset badań, z których rzekomo wynika, że aspartam jest bezpieczny.  Okazało się, że jednak ponad 75% autorów tych badań było powiązanych  z koncernami spożywczym…

W niektórych gumach do żucia można też znaleźć antyoksydant BHT (lub BHA). Ma on toksyczny wpływ na nerki, a w większych dawkach może być rakotwórczy.

Kolejnym elementem gumy do żucia jest dwutlenek tytanu, stosowany jako środek wybielający.  Wiąże się go z chorobami autoimmunologicznymi, astmą, czy chorobą Crohna.

Wszystkie te składniki łączone są przy pomocy bazy gumowej, która jest mieszanką  żywic, plastyfikatorów i elastomerów, np. octanu winnylu, z którego robi się, między innymi klej stolarki.

Toksyn w gumie do żucia jest więcej, można tam znaleźć np. : sorbitol, maltitol, mannitol, acesulfam, dlicerol, wodorowęglan sodu, emulgatory, barwniki,  itd…  Skład  zależy wyłącznie od producenta…

 

Zobacz także:

Herbicyd firmy DOW też jest rakotwórczy?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że herbicyd 2,4-D stosowany przez koncern Dow Chemical Co. jest “prawdopodobnie …

2 komentarze

  1. Zawsze z zaintresowaniem czytam artykuly demaskujace trucizny w zywnosci, ale rzetelnosc wiadomosci ma dla mnie duze znaczenie. Wodoroweglanu sodu (sody oczyszczonej) z pewnoscia nie mozna zaliczyc do toksyn. Niektore zrodla uwazaja ja za bardzo zdrowa w umiarkowanych ilosciach, zwlaszcza w niewydolnosci nerek.

    • Zgadza się. Ale wodorowęglan sodu może podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego i wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a małe dzieci nie mają jeszcze w pełni dojrzałego przewodu pokarmowego, a to głównie one sięgają po gumę do żucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *