UA-48407778-1

Sok z buraków obniża ciśnienie krwi

Picie jednej szklanki soku z buraków dziennie może w “znaczący sposób obniżyć ciśnienie krwi” wśród pacjentów cierpiących na nadciśnienie. Ustalenia naukowców z Queen Mary University w Londynie, to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą przejąć kontrolę nad stanem swojego ciśnienia, a nie chcą używać leków.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Hypertension. Uczestnicy badań byli podzieleni na dwie grupy. Pierwszej grupie podawano leki na nadciśnienie tętnicze, ale “nie osiągnięto docelowego ciśnienia tętniczego”.

beet-545775_640Drugiej grupie aplikowano codziennie dawkę 250ml soku z buraków. Po czterech tygodniach dało to u badanych średni spadek ciśnienia tętniczego o około 8/4 mmHg, co dla wielu pacjentów oznaczało powrót ciśnienia do normy. Spowodowało u nich również poprawę pojemności naczyń krwionośnych i redukcję sztywności tętnic.

Czynnikiem, który ma taki korzystny wpływ na ciśnienie są nieorganiczne azotany. Znajdują się one nie tylko w soku z buraków, ale również w innych zielonych, liściastych warzywach, takich jak sałata, czy kapusta.

Badacze podsumowując rezultaty badań podkreślali, że jest to pierwszy dowód na trwałą redukcję ciśnienia tętniczego dzięki suplementacji naturalnymi azotanami. Wyniki te wskazują, że naturalna dieta może być tanim, skutecznym i łatwo dostępnym sposobem na wspomaganie leczenia nadciśnienia tętniczego.

Planowane jest uruchomienie badań klinicznych na dużą skalę, po to, by określić wpływ azotanów na nadciśnienie tętnicze w długim okresie.

Badanie zostało sfinansowane przez British Heart Foundation.

Źródła:

foodnavigator.com

ahajournals.org

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała fatalny wpływ na ich zdrowie. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *