Teorie spiskowe = racjonalne widzenie świata

Zaskakujące wyniki badań zwolenników i przeciwników „teorii spiskowych” ujawnili na łamach czasopisma  Frontiers naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA. Okazuje się, że głosy pro-spiskowe są liczniejsze i bardziej racjonalne (!)  niż te anty-spiskowe.  Badania dowodzą wręcz ekstremalną irracjonalność tych, którzy atakują „teorie spiskowe”.

Badania opublikowane zostały 8 lipca 2013 roku przez psychologów Michael’a Wood’a i Karen Douglas z Uniwersytetu w Kent (Wielka Brytania). Przebadali oni 2174 komentarze zamieszczone na stronach internetowych ABC, CNN i Daily Mail po 9/11, czyli ataku na World Trade Center. Spośród nich 1459 zostało określonych jako „spiskowe”,  a 715 – czyli dwa razy mniej – jako „konwencjonalne”.

Okazuje się, że komentarze określane jako „spiskowe”, w rzeczywistości nie były „spiskowe”. Ich autorzy po prostu odrzucali oficjalną  interpretację zdarzeń, propagowaną przez media głównego nurtu i szukali alternatywnych wyjaśnień dotyczących zamachu. Zadawali niewygodne, ale racjonalne pytania:

– jak WTC7 mogło zawalić się wyłącznie z powodu małego pożaru?

– dlaczego myśliwce zostały odesłane na odległość  ponad 1000 km od Nowego Jorku?

– dlaczego systemy NORAD zostały wyłączone?

Taki sposób rozumowania oznacza, jak piszą naukowcy, że autorzy takich komentarzy skupiają się na polemice z  oficjalnymi wyjaśnieniami,   a ich „spiskowy” światopogląd wynika bardziej z niedowierzania w rządowe wyjaśnienia, niż chęci propagowania teorii „spiskowych”.

Będący w mniejszości  zwolennicy wersji oficjalnej nie tylko zareagowali agresywnie, ale natychmiast autorów odmiennych wpisów określili mianem „zwolenników teorii spiskowych”. Okazało się też, że zwolennicy oficjalnej wersji zdarzeń nie byli w stanie myśleć racjonalnie z powodu  wręcz fanatycznego przywiązania do swoich własnych teorii i przekonań.

Profesor Uniwersytetu w Buffalo, Steven Hoffman dodaje, że ludzie o poglądach anty spiskowych, czyli oficjalnych,  są zazwyczaj ofiarami silnego „efektu potwierdzenia” – to znaczy, że poszukują informacji, które potwierdzają ich przekonania i używają określenia „teoria spiskowa” aby uniknąć zmierzenia się ze sprzecznymi informacjami. Nie są w stanie myśleć racjonalnie, więc wrogo odnoszą się do wszystkich, którzy mają odmienne zdanie.

Idiota przed telewizorem

Autor książki „Teoria spisku w Ameryce”,  politolog Lance DEHAVEN-Smith, opublikowanej na początku tego roku przez University of Texas wyjaśnia, dlaczego ludzie tak nie lubią określenia „teoria spiskowa”:

idiota tvTermin został wymyślony i wprowadzony do szerokiego obiegu kilkadziesiąt lat temu przez CIA po to by oczerniać ludzi kwestionujących oficjalną wersję zabójstwa JFK. Kampania CIA spowodowała popularyzację terminu „teoria spiskowa ” i stała się celem kpin i wrogości. Niestety, była to jedna z najbardziej udanych inicjatyw propagandowych wszech czasów.

CIA stworzyła mechanizm ośmieszania wszystkich tych, którzy są zdolni do niezależnego myślenia. Media głównego nurtu „kupiły” ten patent i stosują go konsekwentnie do dziś.

Mechanizm ten stosowany jest w każdej kwestii, dotyczącej ważnych i kontrowersyjnych tematów: szkodliwości żywności modyfikowanej genetycznie, niebezpieczeństw związanych ze stosowaniem szczepionek, przestępstw kartelu farmaceutycznego, chemtrails, HIV, Ebola, świńskiej grypy i dziesiątków innych.

Jeden z niezależnych autorów skomentował to tak:

Przed telewizorami siedzą miliony idiotów. Są zbyt głupi, by zrozumieć, że świat jest zupełnie inny niż im się wydaje.

Źródło: journal.frontiersin.org/

Zobacz także:

Dowód na życie po śmierci? Fascynujące wyniki badań naukowców

Pierwsze wiarygodne i prowadzone w ściśle naukowy sposób, badania przeżyć z pogranicza śmierci (NDE) oraz doświadczenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *