UA-48407778-1
śniadanie na talerzu - dwa plastry boczku i jajko sadzone

Tłuszcze nasycone – doskonały sposób na odchudzanie

Wbrew przekonaniom, że tłuszcze nasycone powodują otyłość, udowodniono, że jest wręcz przeciwnie. Dieta bogata w tłuszcze nasycone zapewnia skuteczne odchudzanie. Niebezpieczne jest tylko łączenie tłuszczu z węglowodanami.

Tłuszcze nasycone i cholesterol LDL

W społeczeństwie zakodowano pogląd, że tłuszcze nasycone podnoszą “zły” cholesterol LDL, co może prowadzić do problemów z układem krążenia. Tymczasem wiele badań wykazało, że tłuszcze nasycone (pochodzenia głównie zwierzęcego) zwiększają poziom tylko dużych cząstek LDL. A te nie powodują chorób serca.

Tłuszcze nasycone zwiększają poziom “dobrego” cholesterolu HDL

Tłuszcze nasycone podnoszą HDL, który odpowiada za transport cholesterolu z tętnic do wątroby. Z wątroby jest usuwany lub przez nią ponownie używany. Im większy poziom HDL, tym lepsza praca układu krążenia.

Badania potwierdzające ten fakt dostępne są już od ponad 20 lat. Jedne z najciekawszych opublikowano w czasopiśmie Arteriosclerosis and Thrombosis w 1992 roku.

Tłuszcze nasycone powodują utratę wagi

Dieta bogata w tłuszcze nasycone, z minimalnym dodatkiem węglowodanów i cukrów rafinowanych jest doskonałym sposobem na odchudzanie.

Wysokotłuszczowe, niskowęglowodanowe diety typu paleo lub ketogeniczna, powodują utratę masy ciała i tkanki tłuszczowej, szczególnie u mężczyzn.

Podobnie jest u kobiet. Badania pokazały, że kobiety spożywające codziennie około 30 mililitrów oleju kokosowego obserwują znaczną redukcję tłuszczu w jamie brzusznej.

Przepis na odchudzanie staje się zatem prosty:

Jedz dużo tłuszczu, ale mało węglowodanów

 

Źródła:

spiritfoods.net

academic.oup.com

pubmed.ncbi.nih.gov

nutritionandmetabolism.biomedcentral.com

 

Zobacz także:

Na stole leżą: ryba, orzechy, marchew, rzodkiew, cytryna, kabaczek, nasiona dyni, brokuły, mięso, pomidory

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są najlepiej wchłaniane przez organizm, gdy są spożywane z pokarmami zawierającymi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *