UA-48407778-1

Tłuszcze nasycone są bezpieczne i zdrowe

Kolejne badania naukowców potwierdzają, że to węglowodany, a nie tłuszcze nasycone, powodują ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób serca. Pod naporem badań naukowców pada mit o szkodliwości tłuszczów nasyconych, czyli głównie zwierzęcych.

Badania przeprowadzone w Ohio State University wykazały, że zwiększenie ilości węglowodanów w diecie powoduje stały wzrost zawartości kwasu tłuszczowego we krwi, co jest związane z podwyższonym ryzykiem rozwoju cukrzycy i chorób serca.

Jednocześnie z badań wynika, że podwojenie lub nawet trzykrotne zwiększenie ilości tłuszczów nasyconych w diecie nie powoduje zwiększenia zawartości tłuszczów nasyconych we krwi.

Tłuszcze nasycone – niezbędne dla zdrowia


Time-2014

TIME – jedz masło!

Tłuszcze nasycone to przede wszystkim tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Przez ponad 50 lat media głównego nurtu wmawiały ludziom, że są one złe i prowadzą do chorób serca.

Wygląda na to, że rok 2014 jest rokiem przełomowym, jeśli chodzi o stosunek mediów głównego nurtu do tej kwestii, czego dowodem jest artykuł w Time.

Pod naporem badań, publikowanych w literaturze naukowej, coraz częściej mówią one o korzyściach zdrowotnych wynikających ze spożycia tłuszczów nasyconych.

Tłuszcze nasycone i węglowodany – co mówią badania

Badania prowadzono na dwóch grupach ludzi. W jednej radykalnie zmniejszano ilość węglowodanów w diecie na korzyść tłuszczów nasyconych. W drugiej – odwrotnie – dominowały węglowodany.

Wyniki badań zostały opublikowane 21 listopada 2014 roku w czasopiśmie PLoSONE.

Główny autor badań – profesor Jeff Volek z Ohio State University w ten sposób podsumował wyniki badań:

Istnieje powszechne nieporozumienie dotyczące tłuszczów nasyconych. W badaniach populacyjnych wyraźnie wykazano, że nie mają one żadnego związku z chorobami serca, ale nadal wskazówki żywieniowe sugerują ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych. To jest sprzeczne z nauką i rozumem.

Źródła:

Science Daily

Ohio State University

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała fatalny wpływ na ich zdrowie. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *