Home / Alt News / Tradycyjna medycyna chińska

Tradycyjna medycyna chińska

Tradycyjna medycyna chińska skupia się na uzdrawianiu całego organizmu, poprzez przywrócenie prawidłowego krążenia energii życiowej chi (qi). Chi jest energią życia, od tysięcy lat znaną w starożytnych cywilizacjach, choć w różny sposób nazywaną.

Zachodnia medycyna definitywnie odrzuca istnienie tej energii i skupia się na biochemicznych metodach leczenia poszczególnych organów. Z wycinaniem ich włącznie, co dla medycyny chińskiej jest praktyką odrażającą.

Co to jest energia chi?

chiTo główne pojęcie taoistycznego światopoglądu i praktyki. Chi jest siłą życia, ożywiającą wszelkie formy świata. Ma charakter wibracyjny i w sposób ciągły przepływa na molekularnym, atomowym i subatomowym poziomie.

Hindusi tą energię nazywają prana, Japończycy ki, a starożytni Egipcjanie używali określenia ka. Dla amerykańskich Indian to Wielki Duch, dla chrześcijan Duch Święty. W Afryce ta energia znana jest jako Ashe, na Hawajach jako mana. W Europie powstało określenie orgon. I zostało wyśmiane.

Skąd się biorą choroby?

akupnkturaChińczycy wiedzą, że przyczyną chorób jest stagnacja lub zablokowane przepływu energii chi, bo musi ona prawidłowo krążyć w ciele, która płynie czternastoma meridianami.

Wiedzą, że można udoskonalić przypływ tej energii życiowej, a tym samym zwiększyć odporność organizmu, wzmóc siły witalne i w konsekwencji przedłużyć życie.

Tradycyjna medycyna chińska stosuje akupunkturę, akupresurę, specjalną gimnastykę – qigong – oraz ziołolecznictwo. Obowiązują również precyzyjne zasady dietetyczne, zgodne z pięcioma żywiołami.

Yin-YangCelem medycyny chińskiej jest też uzyskanie wewnętrznej równowagi między elementem żeńskim – Yin i męskim Yang, bowiem między tymi czynnikami rozgrywa się całe życie w kosmosie, podobnie jak w człowieku, który jest jego częścią.

Zdrowie to nie tylko ciało. To również odpowiedni styl życia i – jak twierdzą Chińczycy – sposób pojmowania świata. Powinno być w nim miejsce na humor, pogodę ducha, dobroć, miłość i życzliwość. O czym wie prawie każdy zachodni lekarz, ale nigdy nie mówi o tym pacjentowi w gabinecie.

Zobacz także:

homeopatia

Homeopatia po szwajcarsku i po polsku

Rząd szwajcarski uznał homeopatię za oficjalną metodę leczenia i objął tą metodę ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *