UA-48407778-1

Wegetarianie żyją krócej niż mięsożercy

Austriaccy naukowcy zbadali nawyki żywieniowe i zdrowotne 1320 osób – wegetarian i mięsożerców. Okazało się, że wegetarianie częściej chorowali na raka, choroby serca, są też bardziej podatni na alergie i zaburzenia psychiczne niż mięsożercy.

Dieta wegetariańska może powodować problemy zdrowotne

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Graz w Austrii i zostało opublikowane przez  PLoS ONE.  Wnioski z tych badań naukowcy podsumowali tak:

“Dieta wegetariańska jest związana z problemami zdrowotnymi: wyższą częstotliwością występowania nowotworów, alergii i zaburzeń psychicznych. Wegetarianie wymagają większej opieki medycznej, a także mają gorszą jakość życia.”

Badaniu poddano 1320 uczestników, których podzielono według czterech stylów odżywiania:

♦ Typowo wegetariańskiego

♦ Z umiarkowanym spożyciem mięsa i dietą bogatą w owoce i warzywa

♦ Średnim spożyciem mięsa

♦ Dietą, której podstawą jest spożycie mięsa

Następnie przeprowadzono szczegółową analizę uczestników według różnych parametrów: stanu zdrowia, korzystania z opieki zdrowotnej, jakości życia itd.

Okazało się, że dwie ostatnie grupy (mięsożercy) otrzymały najwyższe noty zdrowotne. Natomiast wegetarianie zostali ocenieni  przez badaczy jako ci, którzy „mają niższą jakość życia, a także wymagają więcej opieki medycznej”. W konsekwencji – żyją krócej niż mięsożercy.

W podsumowaniu badań zwrócono uwagę na fakt, że unikanie mięsa często prowadzi do niedoboru ważnych składników – żelaza, wapnia, witaminy B12 i cynku. Natomiast mięso zawiera istotne substancje odżywcze, które albo nie występują w roślinach lub występują w nich w bardzo małych ilościach. Najbardziej tego jaskrawym przykładem jest niedobór u wegetarian witaminy B12. Witamina B12 bierze udział, między innymi, w tworzeniu połączeń nerwowych, składników krwi oraz w syntezie DNA.

Z drugiej strony badacze zwrócili uwagę, że:

“Diety roślinne, takie jak wegetariańska, wydają się być związane z pewnymi korzyściami dla zdrowia, np. zmniejszając ryzyko powstawania niektórych chorób przewlekłych, a także podnosząc zdolność do poprawy zdrowia, choć ich restrykcyjność i monotonność stwarza ryzyko powstawania niedoborów żywieniowych.”

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że podział, jaki zaproponowali austriaccy naukowcy jest nieprecyzyjny. Wegetarianie odżywiają się w różny sposób, podobnie jak mięsożercy. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach przeważają jednak wszystkożercy…

wszystkkożercy

Źródła:

PLoS ONE, pełny tekst raportu z badań:

http://www.plosone.org/article/fetchObject.action?uri=info:doi/10.1371/journal.pone.0088278&representation=PDF

dailymail.co.uk: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2596012/Vegetarians-healthy-poorer-quality-life-meat-eaters.html

National Institutes of Health: http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-Consumer/

Zobacz także:

Tłuszcze nasycone uratują Ci zdrowie

Licząca dziesiątki lat propaganda nawołująca ludzi do diety niskotłuszczowej miała fatalny wpływ na ich zdrowie. …

4 komentarze

 1. Jak się nie przyczyniasz, jak przyczyniasz ? Możesz być wege ale nie bądź hipokrytką. Pijesz herbatę ? A myślisz że aby ją zrobić to się nie zabija niewinnych istot ? Wiesz ile owadów ginie przy opryskach ? A no tak, owady są gorsze bo… bo ? A ile zwierząt straciło dom bo wykarczowano lasy pod te uprawy herbaty, kawy itd ? To samo dotyczy upraw soi, fasoli, soczewicy i innych.

  Dalej, nosisz koszulki ? To się przyczyniasz do wyzysku dzieci które pracują za grosze. Masz komórkę ? A wiesz że aby ją zrobić potrzebne są rzadkie metale i aby je zdobyć wykorzystuje się ludzi i dzieci do pracy w kopalniach i toksycznych warunkach w Afryce ?

  Można by tak wymieniać i wymieniać. Nie masz możliwości żyć i nie przyczyniać się do cierpienia innych istot. Taki jest ten świat.

  Pozdrawiam

 2. jajka, jajka, jajka – i jeszcze raz jajka. Nastepnie – przetworzone produkty mleczne (bron Boze mleko) pelnotluste sery, smietana, maslanka, maslo. Nastepnie mieso – najlepiej wieprzowina – struktura biologiczna bialek najbardziej zblizona do ludzkiej – ergo – najlepiej przyswlajalna. Z warzyw – szpinak, brokuly, kapusta kiszona, czerwona, buraki. Owoce – jaody, ananas, pestki jablek dla ochrony przed racyskami. Orzechy, oleje – najlepszy kokosowy. Duzo naturalnych przypraw i ziol. Imbir – bog zdrowia. Ocet z jablek. Woda alkaliczna, jedno dobre, polskie piwko dziennie, setunia dwa razy na tydzien – i dozyjesz stowy na pelnych obrotach.

  • Ci co nie jedzą mięsa ,mają małe przyrodzenie, mają anomalie psychiczne, kobiety wegetarianki to agresorkimęszczyzni nie lepsi, np Hitler był wegetarianinem -ale odjazd miał dobry, chciał być Panem świata .

 3. Pytanie – co konkretnie w tych badaniach jest "bzdurą"? Artykuł opisuje jedynie fakty. A my nie zajmujemy się oceną faktów. Sprawdzamy natomiast kto finansuje poszczególne badania.
  Na końcu artykułu umieściliśmy link do raportu z badań przeprowadzonych przez uniwersytecki zespół. Można je przestudiować, a następnie samemu wyrobić sobie odpowiednią ocenę.
  Podejrzliwi (co do finansowania tych badań) znajdą na końcu raportu również taką informację:
  Funding: The authors have no support or funding to report.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *