Home / Alt News / WHO ostrzega: glifosat firmy Monsanto jest “prawdopodobnie” rakotwórczy

WHO ostrzega: glifosat firmy Monsanto jest “prawdopodobnie” rakotwórczy

Dopiero po wielu latach stosowania w uprawach herbicydu Roundup firmy Monsanto, zawierającego niebezpieczny glifosat, naukowcy ostrzegają, że “prawdopodobnie” jest on rakotwórczy. Czy jest szansa na to, by ten wieloletni, chemiczny eksperyment na ludzkości został przerwany?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w ślad za Międzynarodocydwą Agencją Badań nad Rakiem (IARC), ogłosiła 20 marca 2015 roku, że glifosat – substancja czynna znajdująca się w herbicydzie Roundup firmy Monsanto – została sklasyfikowana jako “prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi.” roundap

Badania dotyczące rakotwórczości glifosatu zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie The Lancet Oncology (wydanie marzec 2015).

Glifosat jest stosowany nie tylko w uprawach genetycznie modyfikowanych, takich jak kukurydza i soja. Używany jest też do niszczenia chwastów i to na masową skalę, również w Polsce. Według raportu WHO herbicydy, którymi skażono glebę, zostały już wykryte w żywności, wodzie i w powietrzu na całym świecie.

Roundup zawierający niebezpieczny glifosat jest w sprzedaży już od 1974 roku. Zatem ten rakotwórczy eksperyment na ludzkości trwa już ponad 40 lat!

 

Monsanto: przecież informowaliśmy, że glifosat nie jest rakotwórczy!

 

monsanto info

 

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wprawdzie nadal twierdzi, że dowody, potwierdzające rakotwórczość glifosatu, są “niewystarczające”, ale nie może całkiem ignorować raportu WHO. EPA stwierdziła zatem, że “planuje ten raport przeanalizować i być może podejmie jakieś działania w przyszłości”.

W jaki sposób Monsanto i inne firmy chemiczne tak skutecznie wpływają na agencje regulacyjne na całym świecie, w tym na FDA, opisuje Jeffrey M. Smith z Institute for Responsible Technology:

“Byłem w 37 krajach i widziałem, jak oni potrafią wpływać na ministerstwa, departamenty, itd. I jak to się dzieje, że dyskredytują wszelkie badania, które dowodzą szkodliwości GMO – ci urzędnicy nawet nie czytają tej dokumentacji!”

glifosat poleOficjalny raport WHO to poważna sprawa, dlatego firma Monsanto zareagowała wyjątkowo nerwowo.

Monsanto ogłosiła, że dostępne im dane naukowe nie potwierdzają wniosków o rakotwórczości glifosatu i wezwała WHO do zorganizowania pilnego spotkania w celu wyjaśnienia nowych ustaleń.

 

Philip Miller, wiceprezes Monsanto d.s. globalnych spraw regulacyjnych, w specjalnym oświadczeniu powiedział:

“Nie wiemy, w jaki sposób Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) mogła dojść do wniosków (o rakotwórczości glifosatu), które w tak dramatyczny sposób różnią się od decyzji podjętych przez wszystkie agencje regulacyjne na całym świecie.”

Monsanto “nie wie”, ale my wiemy. Ostrzeżenie o potencjalnej rakotwórczości glifosatu to efekt prac 17 ekspertów z 11 krajów, a publikację wyników badań można znaleźć na łamach The Lacet Oncology, tutaj:

http://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045%2815%2970134-8/fulltext

Pozostałe źródła:
reuters.com
theguardian.com
naturalnews.com
thinkprogress.org

Zobacz także:

Monsanto zostanie pozwane do Trybunału w Hadze za zbrodnie przeciwko naturze i ludzkości

Grupa międzynarodowych organizacji konsumenckich, środowiskowych i społecznych ogłosiła, że postawi ponadnarodową korporację Monsanto przed Trybunałem …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *