UA-48407778-1

Witamina C niszczy komórki nowotworowe

Naukowcy z University of Iowa wykazali, że witamina C niszczy komórki nowotworowe. Ale zdolność do atakowania komórek nowotworowych ma tylko witamina C podawana dożylnie, a nie doustnie, ponieważ daje to jej stężenie 100 do 500 razy wyższe niż przy spożyciu doustnym.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Biology Redox, dowodzi, że potencjał przeciwnowotworowy tej witaminy wynika z jej właściwości antyoksydacyjnych. Witamina C łatwo się rozkłada, wytwarzając nadtlenek wodoru. Zdrowe komórki uruchamiają mechanizmy obronne przed utleniającym działaniem nadtlenku wodoru, natomiast komórki nowotworowe są narażone na uszkodzenia i śmierć.

Prowadzący badania profesor Garry Buettner podsumowuje to tak:

“Bardzo wysoki poziom witaminy C stosowany w naszych badaniach klinicznych nie wpływa na normalne tkanki, lecz jest szkodliwy dla tkanek guza nowotworowego.”

Perspektywy leczenia raka witaminą C

Zdrowe komórki wykorzystują różne mechanizmy do usuwania nadtlenku wodoru. Podstawowym jest enzym katalazy, który chroni je przed nadtlenkiem wodoru, rozkładając go na wodę i tlen. Katalazę mogą zawierać również niektóre komórki nowotworowe i wtedy witamina C nie zadziała.

Profesor Garry Buettner mówi:

“Nasze wyniki wskazują, że komórki nowotworowe z niskim poziomem katalazy mogą być łatwiej niszczone wlewkami z witaminy C, niż te z wysokim.”

Dlatego naukowcy planują teraz opracowanie metod mierzenia poziomu katalazy w komórkach nowotworowych, po to by określić, które z rodzajów raka mogą być poddane terapii wysokimi dawkami witaminy C.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5106370/

https://now.uiowa.edu/2017/01/why-high-dose-vitamin-c-kills-cancer-cells

Zobacz także:

Moringa – najzdrowsza żywność na świecie

Moringa oleifera, zwana Drzewem Długowieczności lub Drzewem Życia rośnie na zboczach indyjskiej części Himalajów. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *