Home / Alt News / Woda i zdrowie

Woda i zdrowie

Każdego dnia nasz organizm traci olbrzymie ilości wody. Czym ją uzupełniać? Soki owocowe zawierają fruktozę, która niszczy zdrowie, sztucznie słodzone i gazowane napoje zawierają substancje rakotwórcze. Z kolei kawa wysusza organizm, a herbaciane torebki zawierają rtęć. Najlepsza jest czysta woda. Zatem ile wody potrzebujemy każdego dnia? I jaka woda jest najlepsza?

woda potokPrzyjmuje się, że w zależności od wagi i płci powinniśmy wypijać dziennie około ośmiu szklanek wody. Ale dzienne zapotrzebowanie na wodę zmienia się gwałtownie z dnia na dzień, w zależności od pogody, czy naszej aktywności fizycznej. Najprostszym sygnałem, że musimy uzupełnić wodę w organizmie jest pragnienie. Inne to: zmęczenie, głód, a nawet ból pleców lub stawów.

Najlepszą metodą na sprawdzenie, czy dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość wody, jest kontrolowanie koloru moczu. Należy pić tyle wody, aby był on jasnożółty. Jego ciemne zabarwienie to sygnał, że nerki zachowują płyny, aby podtrzymać funkcje organizmu. W rezultacie, mocz będzie gęsty i ciemny. Należy jednak pamiętać, że witamina B2, zażywana np. w suplementach, zmienia mocz na podobny – jaskrawożółty – kolor.

Częstotliwość oddawania moczu jest też wskazówką, czy pijemy odpowiednia ilość wody. Zdrowy człowiek robi to przeciętnie siedem, osiem razy dziennie.

Woda butelkowana czy woda z kranu?

Niestety obydwa rozwiązania mają swoje wady.

butelka plastikowaPlastikowe butelki zawierają niebezpieczny bisfenol (A i S) oraz ftalany. Bisfenol powoduje zaburzenia odporności, raka prostaty i raka piersi. Z kolei ftalany zaburzają procesy hormonalne. Do wody butelkowanej przenikają też chemikalia używane do dezynfekcji urządzeń napełniających, między innymi arsen i azotany.

Część najtańszych wód butelkowanych to zwykła filtrowana woda kranowa. Zatem najlepsze wody to te w butelkach szklanych, pochodzące z pewnych źródeł. Niestety są bardzo drogie.

Woda kranowa ma dość przyzwoity skład mineralny, ale również bywa skażona substancjami chemicznymi. Jednak najważniejsze jest z jakich materiałów wykonana woda rurajest domowa instalacja wodociągowa. W starych budynkach nadal są to rury ocynkowane. Z nich woda wypłukuje metale ciężkie, przede wszystkim kadm i wyjątkowo niebezpieczny nikiel. Nikiel niszczy czerwone krwinki i jest rakotwórczy. Jest najczęstszą przyczyną raka prostaty.

Zatem najkorzystniej jest jeśli domowa instalacja wodociągowa wykonana jest z tworzyw sztucznych. Wtedy wystarczy dobry filtr węglowy i możemy otrzymać wodę o przyzwoitych parametrach.

Zarówno smak, jak i pH takiej wody można poprawić dodając do niej np. sok z cytryny, ekstrakt z mięty pieprzowej lub kilka rozgniecionych liści mięty.

Zobacz także:

Moringa – najzdrowsza żywność na świecie

Moringa oleifera, zwana Drzewem Długowieczności lub Drzewem Życia rośnie na zboczach indyjskiej części Himalajów. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *